Rozvody BMW

Rozvody BMW

Rozvodové řemeny a řetězy jsou pro fungování motoru, potažmo celého automobilu zcela nezbytné. Jejich hlavní funkce spočívá v koordinaci pohybu vaček a klikové hřídele a jejich spojení, tím pádem řídí ventily a krom toho můžou pohánět i vodní a vstřikovací čerpadlo. Z toho zcela jasně vyplývá, že jakákoliv porucha na rozvodovém systému znamená problém, narušení této synchronizace a tudíž prakticky nepojízdné auto a tak Vám nezbyde nic jiného, než provést výměnu rozvodů.

ŘETĚZ NEBO ŘEMEN?

Na rozdíl od rozvodových řemenů, které jsou vyrobeny z materiálu podobného pneumatikám, koncern Bayerische Motoren Werke (známý spíše jako BMW) používá ve svých vozech rozvodové řetězy. Ty jsou vyráběny převážně z vysoce odolných plastů, jejichž pevnost je vylepšena ocelovými výztuhami. Jsou tedy houževnaté a z hlediska ceny o něco dražší. K jejich mechanickému poškození nebo dokonce přetržení dochází tudíž zřídka. Pravidelná kontrola rozvodů a jejich případná výměna je tedy zapotřebí zejména kvůli opotřebení a poškození okolních součástek, nebo kvůli tomu, že je řetěz po mnoha ujetých kilometrech povolený a prověšený a není tedy zaručena jeho perfektní funkčnost.

JAK TO CHODÍ U BMW?

euromotorscz zajimavosti rozvody bmw 2

Základem rozvodového systému vozů BMW je tedy rozvodový řetěz, dalšími součástkami jsou pak napínací a vodicí kladky, hydraulické kladky, vodicí lišty řetězů a jejich napínáky. Design a umístění rozvodových systémů se čas od času mění a proto se i u různých modelů můžeme setkat s jinými variantami. Například u modelu N47 s dieselovým čtyřválcem (který je na trhu už více než deset let) se tedy například umístění rozvodového řemenu přesunulo do zadní části automobilu a vysokotlaká pumpa a vačková hřídel jsou poháněny a řízeny oddělenými rozvodovými řetězy. Umístění rozvodových řetězů se také liší u modelů s pohonem přední nebo zadní nápravy a odlišnosti najdeme také u benzinových a dieselových motorů.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email
Kontaktujte nás

Napište nám, rádi vám odpovíme

Kontaktujte nás

Napište nám, rádi vám odpovíme