Search
Close this search box.
Kdy měnit brzdové destičky

Kdy měnit brzdové destičky

Málokterá část automobilu je z hlediska bezpečnosti tak kritická, jako brzdy. Na nich při každé jízdě závisí nejeden život a zdraví člověka, a proto i samotnou výměnu brzd není třeba podceňovat. Ne náhodu se nefungující brzdy dostaly na přední místo průzkumu o našich nejčastějších nočních můrách. Výrobci automobilů si toho jsou dobře vědomi a při výrobě brzd a jejich komponent je kladen nejvyšší důraz na perfektně řízené procesy a prvotřídní kvalitu. Nejednu automobilku už také stály problémy s brzdami pěkných pár milionů. Na druhou stranu, život a zdraví si za peníze nekoupíme a řada potíží s brzdami může jít na vrub nám a naší špatné péči. Například o brzdové destičky.

PRAVIDELNÉ KONTROLY

euromotorscz zajimavosti kdy menit brzdove desticky 2

S brzdovými destičkami je ta potíž, že nejsou vidět, nelze je jednoduše zkontrolovat před každou jízdou a jejich výměna se často řeší za pět minut dvanáct. Interval výměny brzdových destiček je však velice individuální a není možné jej pevně stanovit. Záleží na frekvenci jízd, stylu řízení, typu auta a kvalitě samotných destiček. Někdo je schopen odrovnat brzdové destičky po deseti tisících kilometrech, někomu vydrží desetkrát tolik, což už ale bývá hraniční stav. Máte-li za sebou najeto oněch 100 000 kilometrů a destičky jste neměnili, je pravděpodobně nejvyšší čas. Kontrola brzd bývá pochopitelně také součástí každé technické kontroly a garantovaných servisních prohlídek. Není ale na škodu o to požádat mechanika třeba při přezouvání pneumatik nebo výměně oleje.

KDY SI DÁT POZOR

A ačkoliv jsme zmínili, že vizuální kontrola brzdových destiček není pro řidiče úplně nejjednodušší, dají se vypozorovat určité signály, že něco není v pořádku. Pokud se vám zdá, že se brzdná dráha prodlužuje, brzdy nereagují jak by měli, cítíte při brzdění vibrace na pedálu, nebo slyšíte jejich nepřirozené skřípání, zbystřete a raději si do servisu zajeďte hned. Výměna brzdových destiček nebývá závratnou investicí, a i kdyby – na kolik tisíc si ceníte životy své a svých blízkých?

Kontaktujte nás

Napište nám, rádi vám odpovíme