Jak často měnit olej v autě

Jak často měnit olej v autě

Jestli se někdy dostanete do diskuze na téma frekvence výměny oleje v motoru, patrně se nedoberete jednotného názoru. Osvěta a podvědomí řidičů jsou už naštěstí tak daleko, že není nutno se bavit o samotné nutnosti výměny oleje. Doba legendárních sovětských motorů, kterým k mazání stačila údajně i kolomaz je naštěstí pryč a tak tedy nezbývá než vyřešit dilema kdy olej vyměnit.

UJETÉ KILOMETRY NEBO DNY

Závěrem z výše uvedených debat bývají obvykle dva názory. Někdo mění olej po určitém počtu ujetých kilometrů, druhá skupina pak paušálně po uplynutí určité časové doby. Inu, ani o jednom přístupu se nedá říct, že je špatný. K jednomu či druhému bychom se však měli přiklonit dle stylu naší jízdy a typu motoru. Komu díky delším trasám naskakují kilometry rychleji, může si dovolit interval výměny poněkud prodloužit. Jezdíte-li spíše kratší trasy, je radno dodržovat doporučený interval. Tak či onak, obecně by olej neměl v motoru naběhat víc než 20 000 kilometrů.

VÝMĚNA OLEJE – BENZÍN A DIESEL

euromotorscz zajimavosti jak casto menit olej v aute 2

Na interval oleje mají vliv nejen časté studené starty, vytáčení do otáček, krátké trasy, ale i samotný typ motoru. U benzínových motorů se olej dostává do vyšších teplot a to má pochopitelné vliv na jeho stárnutí a zhoršující se mazací vlastnosti. Olej v naftových motorech tímto tolik netrpí, bývá však více znečištěn a kontaminován mikročástečkami, které vznikají právě při spalování

Dalo by se tedy říct, že benzinové motory jsou citlivější vůči kvalitě oleje, protože laicky řečeno dostává více zabrat, ale ani sebekvalitnější a dražší olej vám interval jeho výměny neprodlouží.

POKYNY VÝROBCE A SELSKÝ ROZUM

Ta by se v každém případě měla pohybovat v mezích doporučených výrobcem. Jestli patříte k řidičům, kteří jezdí šetrně a delší trasy, nemusíte při mírném překročení těchto limitů panikařit. Opatrnost je však na místě a i v tomto případě je méně více. Poznáte to ostatně už za pár let na kondici vašeho motoru.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email

Kontaktujte nás

Napište nám, rádi vám odpovíme